Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»
Archivy

ForActiv Plzeň – Aktuality

Znáte? Pump 225g

13.11.2019

PUMP

Nová technologie přináší sofistikovanou před-tréninkovou kombinaci pro intenzivní hydrataci a optimální prokrvení tvrdě trénujících svalů. To vše bez použití stimulátorů a kofeinu, které zbytečně vyčerpávají centrální nervový systém a odvodňují pracující svaly.
Hlavní benefity:
 • Ultimátní pre-workout doplněk
 • Maximalizace výkonu
 • BEZ OBSAHU KOFEINU = bez nežádoucích vedlejších účinků v dlouhodobé perspektivě
 • Posílení svalové pumpy
 • Optimální hydratace svalové buňky
 • Optimální metabolický výkon svalové buňky
 • Na jednu dávku: 3000 mg citrulin malát, 1700 vysoce rozvětvený cyklický dextrin (Cluster Dextrin), 1035 mg glycerol monostearát, 750 mg prášku z kořene červené řepy, 200 mg L-norvalin

Pokračovat ve čtení » Znáte? Pump 225g


Bulgarian Tribulus Maxx- nejsilnější dostupná verze!

12.11.2019

!!NOVINKA!!

Za vývojem tohoto jedinečného produktu stojí více než dvacet let zkušeností vycházejících nejen z nejnovějších dostupných vědeckých studií, ale také z přímé praxe a dlouholetého využití ve vrcholovém sportu a farmacii. V případě, že nakupujete produkty VemoHerb, máte 100% jistotu originality a funkčnosti. Jednotlivé extrakční složky jsou pravidelně testovány na obsah bioaktivních složek a to v rámci těch nejuznávanějších nezávislých laboratoří v rámci EU.

Základ tvoří synergní trojcestná směs standardizovaných extraktů:
SLOŽKA č.1: 200 mg = Originální bulharský Tribulus Terrestris s garantovaným obsahem 60% protodioscinu (furostanolový saponin) a vyváženým přirozeným obsahem prototribestinu, tribestinu a dioscinu (synergní furostanolové saponiny).
SLOŽKA č.2: 200 mg = Originální bulharský Fenugreek s garantovaným obsahem 60% protodioscinu (furostanolový saponin) a vyváženým přirozeným obsahem synergních furostanolových saponinů
SLOŽKA č.3: 225 mg = Originální bulharský Tribulus Terrestris s garantovaným obsahem 90% furostanolových a spirostanolových saponinů (synergní saponiny)
JEDNA KAPSLE OBSAHUJE: 625 mg standardizovaných extraktů s obsahem stovek bioaktivních složek / 440 mg bioaktivních složek s garantovaným procentuálním obsahem = 240 mg protodioscinu (furostanolový saponin) + 200 mg synergních furostanolových a spirostanolových saponinů (prototribestin, tribestin, dioscin, diosgenin a další..)

Pokračovat ve čtení » Bulgarian Tribulus Maxx- nejsilnější dostupná verze!


VemoHerb Novinky

Dvě žhavé a zajímavé novinky na našich prodejnách 🙂
Cichorium a Solidago 


SOLIDAGO

– Extrakt z bulharského Zlatobýlu
– Podpora ledvin
– Podpora močového ústrojí
– Odvodnění
– Nejvyšší obsah aktivních substancí
Vemoherb Solidago obsahuje suchý standardizovaný extrakt z nadzemní části rostliny Solidago vigaurea (Zlatobýl obecný). Obsahuje velmi široké spektrum biologicky aktivních substancí – flavonoidy rutin, quercetin a kempferol, glykosidy astragalin a rutosid, saponiny, fenolické sloučeniny, esenciální oleje, terpeny, antokyanidiny a další. Tyto látky vytváří velmi účinnou synergní směs zaměřenou na podporu ledvin, močového ústrojí, odvedení nadbytečné vody z těla a dalších oblasti.
CICHORIUM
– Extrakt z Čekanky obecné
– Podpora jater
– Podpora žlučníku
– Podpora trávení
– Podpora ledvin
Suchý extrakt z nadzemní části rostliny Cichorium intybus (Čekanka obecná). Obsahuje minimálně 8 % flavonoidů determinovaných jako apigenin, 10 % kumarinů determinovaných jako eskulin a nejméně 5 % taninových sloučenin determinovaných jako tanin. Mimo to obsahuje ještě celou řadu dalších biologicky aktivních látek – kumarinové glykosidy cichoriin a eskuletin a další. Účinky těchto látek souvisí s činností a ochranou jater, činností a stavem žlučníku, podporou trávení a chuti k jídlu.

CrossFit Plzeň- Očima zakladatele Martina Šimka

08.10.2019

JAK JSEM POZNAL CROSSFIT

V roce 2015 jsem se rozhodl vycestovat do zahraničí, přesněji do Toronta v Kanadě. Mým cílem bylo získat nové zkušenosti, poznat jinou kulturu a naučit se cizímu jazyku. V Kanadě jsem strávil rok a půl života a kdyby se mě někdo zeptal, zda bych to udělal znovu, určitě s jistotou odpovím, že ano a doporučím to všem, kteří nad tím přemýšlí. Tyto životní zkušenosti nic nenahradí a nikdo Vám je nevezme. Už když jsem se do Kanady chystal, věděl jsem, že se tam budu chtít CrossFitu věnovat. CrossFit jsem znal především z internetu, protože v České republice nebyla tato disciplína tou dobou tolik rozšířená. Ještě z domova jsem si zjistil, zda jsou poblíž mého nového kanadského působiště nějaké tělocvičny, do kterých bych mohl hned od začátku chodit. Ve výsledku myslím, že jsem vybral dobře. Byla to tělocvična West Toronto CrossFit, a i když nebyla co do vybavení ta nejlepší v Torontu a okolí, kde jsem bydlel, časem jsem zjistil, že měla majitele se srdcem na správném místě. Pan majitel CrossFitem žil a k tomu také vedl své svěřence. Hodně dbal na správnou techniku, takže jsem se toho od něj mohl spoustu naučit. Samozřejmě začátky byly i pro mě těžké jako pro každého, kdo s tímto sportem začíná. I když jsem léta hrál hokej a pak chodil do klasické posilovny, cvičení CrossFitu bylo něco naprosto odlišného. Bavila mě především variabilita a ten pocit, že se člověk neustále posouvá kupředu.

Medailonek Martin & Lucka
Trenéři a zakladatelé CrossFit Plzeň Martin Šimek a Lucka Fuňková

A proč jsem se nakonec rozhodl otevřít CrossFit tělocvičnu v Plzni? Tento sport se stal mým životním stylem. Naprosto mě pohltil a začal prostupovat každým pórem mého těla. I proto jsem si řekl, že bych v životě chtěl dělat něco, co mě baví. Chtěl jsem ze sebe setřást okovy každodenní ubíjející rutiny všední a nudné práce a naplnit svůj život něčím, co bude předávat radost a pozitivní energii dalším lidem a ne jen mně. Dalším důvodem bylo to, že jsem se CrossFitu po návratu z Kanady rozhodně nechtěl vzdát a jelikož jsem věděl, že žádná tělocvična v Plzeňském kraji nesplňuje principy pravého a ryzího CrossFitu, odpověď byla jasná. Ačkoliv můj vysněný cíl byl velmi riskantní a cesta k němu se už od počátku rýsovala jako velmi strastiplná, zatnul jsem zuby a pustil se do toho.

V Kanadě mě navíc CrossFitová komunita neustále podporovala v myšlence, že bych měl otevřít vlastní tělocvičnu. Často jsem slyšel, že není možné, abych s tím jen tak skončil, když jsem si to tak zamiloval. Nejvíce mě v mém smělém plánu podporovala naše trenérka Lucka Fuňková, se kterou jsme v Kanadě pobývali spolu a zároveň sdíleli nadšení pro CrossFit. Nakonec jsem tedy udělal krok do neznáma a spojil svůj život s něčím, o čem jsem nevěděl, jestli to bude úspěšné a jestli to lidé v Plzni budou mít rádi. Rozhodl jsem se vybudovat vlastní tělocvičnu CrossFitu. Rodina mě od toho naopak neustále odrazovala. I když otevření vlastní tělocvičny neslo spoustu otazníků a obav, rozhodli jsme se s Luckou těsně před odletem domů absolvovat kurz CrossFit Level 1, který je nezbytný pro otevření vlastní tělocvičny a trénování lidí ve sportu, který bych mohl nazývat CrossFit. I když jsem v Kanadě strávil rok a půl života, samotné závěrečné zkoušky probíhající v angličtině jsem se stále obával. Praktická část proběhla naprosto bez problémů, jelikož jsem měl velmi dobré technické základy od svého trenéra ve West Toronto CrossFit, kam jsem docházel. Hodně dbal na správné technické provedení všech cviků, zajímal se o svou CrossFitovou komunitu, a jak se říká, byl to člověk na správném místě. A přesně tohle jsem si chtěl odvézt s sebou do Plzně.

NA MĚSÍC, POD MOST A DÁL

Když jsme se s Luckou Fuňkovou rozhodli, že se do toho pustíme, začali jsme již v Kanadě hledat prostory vhodné pro tělocvičnu, což nebylo vůbec snadné. Prostor, který by byl ideální a podle našich představ, bohužel nikde v Plzni k dispozici nebyl. Naše požadavky byly jasné. Hledali jsme dostatečně velké místo s vysokými stropy, kde by byly splněny požadavky pro odhazování těžkých činek, vyžadovali jsme prostor pro parkování, prostor na cvičení a běhání venku, zároveň nikomu nesměl vadit hluk apod. A to všechno mělo být ideálně poblíž centra. V červenci jsme z Kanady rozjeli pátrací akci, ale když jsme přijeli do Plzně a na některé prostory se šli podívat, byli jsme nešťastní a začínali propadat beznaději. Nic totiž nevyhovovalo. Nezbývalo nám tedy nic jiného než hledat dál a nevzdávat se. V Plzni jsme obešli snad dvacet různých míst, ale všude byl nějaký problém, někde velký a jinde větší. V prosinci jsme našli to „naše místo na slunci“. Bylo absolutně problémové a nedokonalé, ale svým způsobem splňovalo body, které jsme potřebovali. Vyskytl se pouze jeden malý problém, tedy vlastně dva a nebyly vůbec malé, ale byly velké jako krátery na Měsíci. Byly to dvě obrovské díry v podlaze našeho hlavního cvičebního prostoru. Jako další drobný technický zádrhel se jevila skutečnost, že tam zatéká a všude jsou velké nerovnosti v podlaze a posledním, tím největším, že prostor nelze izolovat. Stěny jsou z betonu, což bylo právě to, co nás okouzlilo. V zimě ale hrozilo, že nás bude okouzlovat zamrzlé náčiní vzhledem k izolačním vlastnostem betonu. Navzdory těmto skutečnostem jsme si řekli, že zde vybudujeme CrossFit Plzeň.

CrossFit Plzeň - sprejování / malování loga
CrossFit Plzeň 

V lednu 2016 jsme podepsali nájemní smlouvu a pustili se do stavebních úprav, kterých nás čekalo opravdu mnoho. První na řadu přišlo betonování dvou velkých děr myšlené pro výtah na automobily. Bylo potřeba vše pořádně propočítat a proplést beton “železem”. Když beton vyzrál, musely se srovnat nerovnosti v podlaze. Každý den probíhalo nekončící broušení betonu, dokud vše nebylo na výbornou. Poté se začalo se sociálním zařízením, které nebylo vůbec žádné, tzn. vše jsme si museli vybudovat úplně sami na vlastní náklady v prostoru, který máme pouze v nájmu, ale ani to nás neodradilo. Další na řadu přišly železné schody, zateplení stěny u oken, přívod vody a elektřiny, rozmístění světel a topných jednotek a plno dalšího. Když byly hotové takovéto hrubé práce, začalo se pracovat na úklidu. Prostor byl několik let nevyužívaný, takže bylo potřeba umýt každou betonovou stěnu, která byla plná prachu a obrovských pavučin. Jakmile bylo nahrubo uklizeno, bylo třeba vyřešit zatékání do prostor. To jsme vyřešili malými okapy, které jsou u stropu a svádí vodu do odpadu. Poté jsme začali pokládat podlahu a rozmisťovat vybavení, které k nám dorazilo přes oceán ve velkém lodním kontejneru. Nejhezčí na tom bylo, že lidé, kteří byli již součástí CrossFit komunity, nám ve svém volném čase chodili pomáhat. Za to jim patří naše velké díky. Veškeré práce, které jsme zvládli, jsme si dělali sami. Bylo to hodně dlouhých dnů a nocí, ale jen samotná představa toho, že se snažíme vytvořit místo, kde se budou lidé posouvat a zdokonalovat, nás neustále hnala dopředu.

První den otevření tělocvičny byla zátěžová zkouška, jelikož v tento den se u nás konal seminář s uznávaným českým trenérem PhDr. Petrem Schleglem, Ph.D. Naštěstí vše dopadlo na výbornou a mohli jsme pokračovat. V první fázi jsme začínali se základním Crossfit vybavením jakým jsou základní váhy od každého typu, jeden Assault Airbike a jedno veslo. Když se nám dostalo zpětné vazby a zjistili jsme, že lidi v Plzni tento sport baví, začali jsme naší tělocvičnu rozšiřovat. Nakupovalo se další vybavení, rozšiřoval se počet a typy aerobních strojů a my jsme se také začali dále vzdělávat a jezdit na různé specializované kurzy. Po dvou letech fungování bylo horní patro téměř plné a tak jsme se rozhodli rozšířit tělocvičnu ještě o spodní patro, které slouží převážně pro Open Gym, dětské lekce a protahování po hodině. Dalšímu rozšíření předcházelo dlouhé jednání s městem a přidání venkovního přepravního kontejneru na venkovní vybavení jako Yoke Carry, sáňky, atlasovy kameny, apod. Dále máme venkovní hrazdy, aby si člověk při hezkém počasí mohl zacvičit na čerstvém vzduchu.

CrossFit Plzeň - svařování venkovní hrazdové kontrukce

Abych pravdu řekl, mít vlastní tělocvičnu jsem si zpočátku představoval trochu jednodušeji. Říkal jsem si že budu dělat to, co mě baví, to přeci nemůže být tak náročné, jak si to určitě říká spousta z Vás. Ale kolikrát je opak pravdou a já večer přijdu domů a jsem tak unavený, že bez cizí pomoci nedokážu ani ležet na posteli. Když to ale vše shrnu a zamyslím se nad tím, věřím, že to stojí za to. Důvod je ten, že když přijdete do tělocvičny, potkáte se s těmi skvělými lidmi, kteří ji tvoří takovou, jaká by měla být, a cítíte se tam vážně dobře. Tohle byl vždy můj sen a i nadále je to můj cíl, abych u nás viděl spokojené lidi, kteří se neustále posouvají jak fyzicky, tak psychicky a u toho se v tělocvičně ještě dobře baví. Prostory jsem se snažil přizpůsobit tomu, aby to u nás bylo útulné a nepůsobilo to chladně, což se snažím různými doplňky rozvíjet i nadále. Rozhodně ještě nejsme u konce a plánujeme další vylepšování, aby se naše tělocvična stala ještě útulnějším místem než je nyní. Naši členové, kteří jsou nám věrní od začátku, jistě dobře vědí, že se každou chvíli stěhuje vybavení z místa na místo tak, jak nám postuně ukazuje čas, že je to lepší a praktičtější.

TRENÉR SEM, TRENÉR TAM, JÁ UŽ TO SÁM NEZVLÁDÁM

Trenéři CrossFit Plzeň
Trenéři CrossFit Plzeň

V CrossFit Plzeň budujeme komunitu za pomoci našich skvělých certifikovaných trenérů. Jednotliví trenéři přibývali časem. Ze začátku jsem se o tělocvičnu staral pouze spolu s Luckou Fuňkovou, protože ta měla do CrossFitu stejné zapálení jako já. První rok jsem měl ještě jiné zaměstnání a do tělocvičny jsem jezdil odpoledne po práci, takže většinu lekcí vedla ona a já jsem se staral o chod zařízení mimo tělocvičnu a měl jsem odpolední lekce. Vzhledem k tomu, že to bylo kapacitně nezvladatelné, snažili jsme se najít někoho, koho CrossFit baví stejně jako nás a kdo by našim členům dokázal něco předat. Prvním z trenérů, který se k nám přidal, byl Martin Balík. CrossFitu už se věnoval nějakou dobu před otevřením tělocvičny i poté, kdy u nás chvíli působil jako člen. Nakonec jsme spolu navázali spolupráci. Po roce fungování CrossFit Plzeň jsem se rozhodl opustit své zaměstnání a věnovat se pouze tělocvičně. Naopak Lucka ze začala věnovat oboru, který dlouho studovala, takže jsme si to tak trochu prohodili. Neměli jsme zpočátku žádný den volno. V tělocvičně jsme byli opravdu každý den v týdnu a vzhledem k tomu, že jsme chtěli mít alespoň trochu volna pro osobní život, rozhodli jsme se pro přijetí dalšího trenéra, který u nás nyní již nepůsobí, takže jsme po čase opět zůstali tři. Proto jsme znovu začali hledat a to opět v řadách našich členů. Přeci jen měli naší „školu“, takže jsme opět hledali někoho, kdo je pro CrossFit stejně zapálený a pro koho je životním stylem. Nakonec jsme se rozhodli spolupracovat s naším členem Ondrou, který nám pomáhá hlavně s nedělními lekcemi, abychom měli alespoň o víkendu trochu volného času. Dalším trenérem, který u nás přibyl byl Milan, který měl již zkušenosti s vedením skupinových lekcí, jelikož sám předtím vedl podobnou tělocvičnu. A v neposlední řadě jsme se rozhodli spolupracovat s Michalem, který byl naším členem také od počátku fungování naší tělocvičny. Každý z těchto trenérů má potřebné vzdělání pro trénování lidí a neustále se v tomto oboru dobrovolně vzdělává, jelikož je to nejen jejich zaměstnáním, ale také jejich zálibou, což pro nás byla priorita. Každý z nás má jiný styl trénování a každý z cviků Vám dokáže vysvětlit po svém, proto je dobré trenéry střídat a od každého si vzít to, co bude právě Vám vyhovovat. Jsme velice dobrá parta, která drží při sobě a k tomuto se snažíme vést i naše členy. I proto si myslíme, že se u nás zrodila velice dobrá komunita lidí stejně tak, jako je tomu v jiných CrossFit tělocvičnách po světě.

MÁME RÁDI ŠPUNTY ANEB LEKCE CROSSFIT KIDS

Děti trénují přítahy na hrazdě na lekcích CrossFit Kids

Jelikož jsme se snažili našim členům nabídnout opět něco víc, rozhodli jsme se zařadit CrossFit Kids neboli dětský CrossFit. Zejména z toho důvodu, aby si tento sport mohla vyzkoušet celá rodina. Máme členy, kteří chodí cvičit i s dětmi a mají tak další společný zájem. Tyto lekce vede pouze trenérka Lucka Fuňková, a to především proto, že miluje děti. Licenci pro CrossFit Kids však není možné získat v ČR. Proto za ní musela vyrazit do nejbližší destinace, což byl Londýn. Zúčastnila se tam semináře, kde se naučila vše, co k tomu potřebuje, protože CrossFit pro děti je zcela odlišný od CrossFitu pro rodiče. Je to zejména v přístupu k dětem a v tom, že děti tam chodí proto, aby se především bavili, a to bylo naším úkolem. Chtěli jsme rozvíjet dětem jejich motorické schopnosti a naučit je základním pohybům formou zábavy a her. Proto neváhejte a určitě přijďte CrossFit ukázat i dětem.

PROČ SI VYBRAT CROSSFIT PLZEŇ?

Už jste se tak trochu seznámili s naší minulostí a s tím, jak to bylo v naší tělocvičně od počátku. Teď už jen zbývá se přesvědčit na vlastní kůži a okusit tento životní styl. Takže pokud hledáte pohyb ve skvělé partě lidí, pohyb, který neustále bude posouvat hranice Vašich fyzických i psychických možností, pak je CrossFit Plzeň to pravé pro Vás.

CrossFit Plzeň - vybavení, GHD, medicimbaly, kruhy, logo

S tímto sportem může začít opravdu kdokoli, takže se nemusíte vůbec obávat k nám přijít (více se dozvíte v článku – Jak začít). CrossFit nezná limity, jediným limitem jste právě Vy sami. Každá lekce je vedena certifikovaným trenérem, který se jednak postará o to, aby hlídal Vaši techniku jednotlivých cviků, a jednak o to, abyste si lekci užili a aby Vás bavila. Protože jakmile to jednou okusíte, už s tím nebudete chtít přestat. Ihned po tom, kdy se začnou dostavovat první výsledky, Vás tento sport pohltí víc a víc.

Dalším významným benefitem proč si myslíme, že se u nás budete od první hodiny cítit dobře, jsou naši členové. Stejně tak jako v jiných CrossFitových tělocvičnách Vás velmi rychle přijmou mezi vlastní a budou Vám chtít pomoci, motivovat Vás a podporovat, jak v tělocvičně, tak mimo ní. Můžete se tady tak nejen fyzicky posouvat kupředu, ale také si najít přátele, se kterými můžete trávit společné chvíle nejen při tomto sportu.

Proto udělejte první krok, seberte odvahu a přijďte si CrossFit vyzkoušet.


Jak se chová tělo při chronickém stresu: Díl. 2. – Tělesná hmotnost

Může stres ovlivnit přibývání nebo naopak nepřibývání tělesné hmotnosti? Ze všech stran slyšíme, jak je pro nás stres škodlivý. Co to ale vlastně znamená a kdy je pro nás škodlivý? A může být i přínosný? Než se dostaneme k tomu, jak stres ovliňuje tělesnou hmotnost, zaměřme se nejdříve.

Kdy stres prospívá

Začněme stresem, který je pro nás přínosný. Jde o stres (=zátěž) vyvolaný fyzickou aktivitou, tedy vhodným druhem cvičení. Nejlépe silově zaměřeným, silovým cvičením totiž dochází ke zvyšování počtu mitochondrií v buňce. Při cvičení se snažíme docílit stimulu pro přírůstek svalové hmoty. Tímto stimulem je právě stres aktivující celou kaskádu biochemických reakci, počínaje buněčnou úrovní a konče reakcí celého těla na daný stimul, tedy růstem svalové hmoty.

Při takovémto stimulu dochází k uvoňování stresových hormonů jako je kortizol a mnohem razatněji působících katecholaminů, kam patří noradrenalin a adrenalin. Ty ovlivní kardiovaskulární systém, system nervový i samotné svalstvo. Díky stresovým hormonům pak dochází k rychlejšímu proudění krve i k rychlejšímu rozesílání potřebných živin do těch tkání, kde je jich zapotřebí. Děje se to, protože při fyzické aktivitě jsme v již dříve zmiňovaném modu sympatikus, tedy ”fight or fly”.

Tedy právě stresové hormony jsou ty, které zařídí, že se potřebné živiny dostanou do buněk, umožní regeneraci a posléze po správném a dostečném stimulu nárůst svalové hmoty A přitom se o kortizolu mnohdy stále mylně smýšlí jen jako o špatném hormonu, který má na svědomí zánětlivé procesy, zvyšování hladiny cukru v krvi, nabírání na váze, zadržování vody v těle aj. A jako vrchol na narůstající škále negativ stojí na samém vrcholu největší hrozba. A to, že kortizol je hormon katabolický, který nás může snadmo připravit o tvrdě vydřené svaly. Ale ono tomu není až tak docela pravda. Jak to tedy s kortizolem je?

Kortizol a jeho fungování

Kortizol je nesmírně důležitý a jeho působení je “jen” odezvou mozku pro celé tělo, že se něco děje a je třeba k tomu zaujmout určitý, obranný postoj. Právě díky kortizolu, který reaguje na přítomnost stresu, je uvolňována do krevního oběhu glukóza z jater. Ta je pak přiváděna právě do míst, kde je ji zapotřebí, tedy např. do pracujících svalů, což mám umožní provedení dalších opakování.

Při nadměrně intenzivní fyzické námaze dochází k uvolňování ještě silnějších kráčů – katecholaminů. Ty vyvolají mnohem silnější odezvu a přinutí tak játra pracovat mnohem rychleji. Dojde však také k aktivaci dalších složek sloužících pro tvorbu energie. Glukóza je ale nejdůležitější, protože je nejrychlejším zdrojem pro tvorbu energie ATP.

Kortizol při nežádoucím stresu

Pozor ale! Pokud je stres jiného než fyzického původu, ať už zapříčiněný vztahy, prací, studiem, ale třeba i řízením v obtížných dopravních situacích, či podobně, a je navíc chronický, tedy dlouhodobý, situace je naprosto jiná! Kortizol bude jednat tak, aby zachoval průběh těch nejnutnějších a kriticky důležitých funkcí v našem těle. A to i za cenu odpourávání naši svalové hmoty pro poskytnutí energie důležitějším procesům v těle (jako je např. funkce mozku).

To znamená, že je nucen vyvolat reakci, kde budou použity i aminokyseliny ze svalové hmoty pro glukoneogenezi v játrech. Tam se z těchto aminokyselin vytvoří glukóza, která je potřebná pro mozek i pro červené krvinky (ty glukózu nutně potřebují). Zde je tedy kortizol skutečně katabolickým hormonem, ale jen proto, aby zachoval kriticky důležité metabolické funce.

Důsledky chronického stresu

Při chronickém stresu je zprvu reakce stejná – kortizol zajistí snadný a rychlý přísun živin. Ale protože netrénujeme a svaly tedy nepracují, živiny, které jsou díky stresovým hormonům stále pumpovány do krevního oběhu, v podstatě nemají kam jít. Svalové buňky totiž nemají tu potřebu a nejsou ani fyzicky připraveny na vstřebávání např. cukru do buněk. Jenže jsme stále ve stresovém modu a je tedy neustále uvolňován kortizol, tedy i další a další glukoza z jater.

Co tedy s nadměrně uvoněnou glukózou a dalšími látkami, když svalová tkáň zrovna žádné nevyžaduje? Nezbývá než ji uložit do zásob, aby nedošlo k toxickému nahromadění glukózy v krvi. Tedy, uložit jako jaterní glykogen (jen malá část) a pak do tukových buněk. Jak přesně tento proces probíhá?

Na zvýšenou hladinu glukózy v krvi samozřejmě zareaguje hormon inzulín, který se ji bude snažit vrátit na nižší úroveň. To je jedna z jeho velice důležitých rolí. Dostat hladinu cukru v krvu na vhodnou úroveň, aby nedošlo k hladině toxické. Pokud trénujeme, je tato situace vítaná, ale však při stresu bez pohybu s námi můźe neustálá aktivace kortizolu pěkně zamávat. Ale opět. Není to vina kortizolu, jde o obranný mechanismus těla. Kortizol jen plní svoli roli. Není tedy dobrý či zlý. Reaguje pouze na vnitřní potřeby organismu.

A ty dokážeme ovlivnit jen my sami naším životním stylem. Nezapomeňme, že právě kortizol je ten, kdo při zdravém stresu z fyzické činnosti přivede živiny do svalových buněk, katecholaminy rozproudí krev a svaly jsou snadno regenerovány, a tedy mohou i růst. Kortizol tedy plní svaly glukózou, neplatí, že je pouze rozkládá, jak je někdy mylně uváděno.

Extrémní stres

Pokud je ale stres opravdu silný, že doslova cítíme, jak nám bije srdce, nevystačíme si pouze s kortizolem, ale budou uvolněny další a mnohem silnější hormony, už zmíněné katecholaminy, adrenalin a noradrenalin, které mají podobný účinek jako kortizol, ale udeří mnohem razantnější silou.

To znamená mnohem silnější odezvu na potřebu uvolnění glukozy do krve, tím i mnohem vyšší uvonění inzulínu. Ten musí množství glukózy opět dostat na normální hladinu a to velice rychle. Což přinese opět velký výkyv v krevní hladině, která se rychle sníží. To je opět důvod pro tělo uvolnit glukózu z glykogenových zásob nebo přinutit játra, aby cukr vytvořila.A jsme v začarovaném kruhu, který stojí na začátku snížené inzulinové sensitivitu a posleźe např diabetu nebo kardiovaskulárního chorob. A samozřejmě zcela snížené možnosti spalovat nadbytečný tuk a nebo naopak efektivně cíleně nabírat.

Zátěž pro játra

Játra jsou schopna procesu glukoneogeneze, tedy vytváření glukozy z necukerných zdrojů – z aminokyselin, tedy ze svalové hmoty. Jenže neustálá potřeba tvorby glukózy z necukerných zdrojů, vystavuje játra obrovskému náporu. Navíc tento proces vyžaduje také energii. Pokud jsou tedy játra takto neustále přetěžována, nemají čas ani dostatek energie ve formě ATP např. na proces detoxifikace. Proto tedy při stresu velice snadno nabíráme na váze a tvoříme si velmi těžce odbouratelné tukové zásoby. Tělo ždímané nadměrným stresem si je bude tyto držet pro případ nouze.

Příklad dvou rozdílných jedinců

Uveďme si jednoduchý příklad dvou jedinců, kteří se pouští do silového tréninku. První má dostatečné zásoby glykogenu díky vyššímu příjmu kvalitních sacharidů v předchozích dnech. Druhý má jen minimální hladinu glykogenu, protože se vyhýbá sacharidům.

Pokud je vystavíte stejnému typu silového tréninku, pro toho, kdo má dostatečné zásoby glykogenu, bude trénink přínosný. Nebude nutné vylučovat nepřiměřené množství stresových hormonů a svaly budou postupně čerpat ze zásob. V případě druhém svaly dostatek glykogenu nemají, nezbývá tedy než vyloučit značné množství kortizolu pro produkci glukozy z jater.  Což, jak už jsme uvedli, spotřebovává energii a zatěžuje játra. A právě v tomto případě bude navíc docházet i ke katabolickým procesům, protože játra musí procesem glukoneogeneze glukózu tvořit. Pokud bude druhý jedinec takto trénovat, bude chronicky zatěžovat nejenom játra, ale také centrální nervovou soustavu. A pokud je takovýto jedinec ještě navíc zatížen emocionálním či jiným stresem, jednostlivé faktory a zátěž se nasčítá, a velmi pravděpodobně vznikne vážný problém. Pokud ne hned, tak po nějaké době.

Závěrem

Je tedy nutné pohlížet na situaci z více směrů. Nekdy není potřeba  brát nepřeberné množství různých doplňků stravy, pokud se nám např. nedaři zbavit se přebytečného tuku. Je dobré zastavit se a zamyslet se nad našim životním stylem. Jak se stravujeme, jak spíme, jestli trávíme dostatek času na přirozeném slunečním světle, apod. Každý z nás je vystavený stresu, je ale na nás, jak jej dokážeme eliminovat. Neuvěřitelně přínosná a přitom nic nestojící je možnost meditace, zaměření se na hluboké dýchání, což zklidní naše tělo a přepne do parasympatického modu, kdy se tělo bude soustředit na trávení, regeneraci či nárůst. Za vyzkoušení nic nedáme.


Jak se chová tělo při chronickém stresu: Díl. 1. – Trávení a spánek

Ať už nadšený kulturista, cyklista, běžec nebo běžný člověk se sedavým zaměstnáním, každý může být velmi ovlivněn chronickým stresem. Ten dokáže uškodit emocionálně, ale také fyzicky. Mnoho z nás si tuto skutečnost ani neuvědomuje. A každodenní shon bere jako běžnou denní rutinu, se kterou se nedá nic dělat.

Bohužel je skutečností, že chronický stres bývá za mnoha zdravotními problémy a onemocněními, se kterými by si tělo za normálních okolností poradilo Na příklad dnes tak typické problémy se zažíváním, které se staly v podstatě normálními. Každý druhý trpí nadýmáním, nepravidelnou stolicí apod. Nic takového rozhodně normální není. Tělo nám tím dává najevo, že něco není v pořádku. A řešení? Že by více a více trávicích enzymů, denně doplňovat probiotika, do jídla přidávat různé druhy vláknin, a pod. A ono pořád nic? Zřejmě bude problém někde hlouběji, a je nutné najít nejdříve příčinu, a tu odstranit. A věřte, že i když často dokáže hodně pomoci, ne vždy je nutný lékařský zákrok či doplněk stravy.

Pokračovat ve čtení » Jak se chová tělo při chronickém stresu: Díl. 1. – Trávení a spánek


Hořčík a jeho využitelné formy dle zaměření

Hořčík je pro sportovce i běžnou populaci jedním z nejdůležitějších minerálů. Bohužel je u obou skupin velmi častý jeho nedostatečný příjem. V tomto případě mohou velmi pomoci doplňky stravy. Ty však obsahují různé formy hořčíku, jejichž vlastnosti se liší.

Cílem tohoto článku je proto nabídnout srovnání nejpoužívanějších forem a zároveň co nejjednodušeji vysvětlit, proč není pravda, že oxid hořečnatý je téměř nevyužitelná forma hořčíku, kterou nemá smysl suplementovat. Naopak, při specifické úpravě jde o špičkově vstřebatelný a využitelný typ hořčíku, z něhož tělo těží maximálním způsobem.

Formy hořčíku a jejich srovnání

Hořčík se ve své stabilizované formě nevyskytuje samostatně, jeho molekula je vždy navázaná na jiný prvek. V závislosti na povaze druhého prvku se pak doplňují i vlastnosti hořčíku. Než si je vyjmenujeme, je třeba si nejdříve říct, že všechny sloučeniny hořčíku se hodí pro jeho základní účel – posílení regenerace, svalového růstu, výkonu, vytrvalosti, zlepšení kvality spánku a psychické kondice. Ať už zvolíme jakoukoli formu, nikdy neuděláme vyloženou chybu. Platí však, že volbou vhodné formy můžeme působení hořčíku zefektivnit. Pojďme se tedy podívat na vlastnosti těch nejběžnějších

  

Pokračovat ve čtení » Hořčík a jeho využitelné formy dle zaměření


Znáte? Greens 150g

03.10.2019

GREENS
Exkluzivní nápoj ze směsi superpotravin, ovoce a zeleniny = antioxidační nápoj pro každý den, slazený pouze steviol-glykosidy. Lze užít jako podporu těla při nadměrném fyzickém nebo psychickém zatížení nebo pro posílení regenerace po nemoci.
Warrior Greens = Antioxidační nápoj pro každý den, při velkém fyzickém nebo psychickém zatížení, regenerace po nemoci. Greens je složený výhradně ze superpotravin, ovoce a zeleniny, neobsahuje žádná umělá sladidla ani konzervanty, je slazený pouze steviol-glykosidy.

  

Warrior Greens = Antioxidační nápoj pro každý den, při velkém fyzickém nebo psychickém zatížení, regenerace po nemoci. Greens je složený výhradně ze superpotravin, ovoce a zeleniny, neobsahuje žádná umělá sladidla ani konzervanty, je slazený pouze steviol-glykosidy.

Pokračovat ve čtení » Znáte? Greens 150g


Totální výprodej: rukavic a opasků

Na naší prodejně probíhá totální výprodej rukavic, opasků, trhaček atd……
Stavte se a ulovte si pomůcky do fitka za velmi nízké ceny 🙂

   


Protein Coffee 250ml 1+1 ZDARMA

26.09.2019

Na našim prodejnách a e-shopu probíhá akce na výborné Protein Coffee od Reflex Nutrition 🙂

Kup 1 a druhý dostaneš od nás ZDARMA 🙂

Protein Coffee
 • První výrobek svého druhu na trhu!
 • Káva s 25g proteinu
 • 75mg přirozeně se vyskytujícího kofeinu
 • Cafe Latte připravené z pravých zrn Kávovníku arabského
 • Bez tuku

 

Pokračovat ve čtení » Protein Coffee 250ml 1+1 ZDARMA